Nowe worki możesz otrzymać w obsługującym Cię Biurze Obsługi Klienta Eneris. Sprawdź najbliższą lokalizację

Zawsze też, gdy zabraknie Ci worka w danym kolorze, możesz nakleić na nim dużą kartkę z opisaną frakcją.

Zawsze aktualny harmonogram odpadów sprawdzisz tu: Harmonogramy

Możesz też pobrać aplikację Enerisapka@, a wtedy dostaniesz powiadomienie przypominające o wystawieniu odpadów z danej frakcji na telefon. Więcej o aplikacji tutaj

Powodów może być parę. Wystawione odpady nie zostały odpowiednio posegregowane na frakcje i znajdują się w nieodpowiednich workach, np. w worku na papier znajdują się również odpady zielone i tak dalej. Niektóre gminy wymagają również by odpady zbierane były w specjalnych workach dostarczanych przez gminę/operatora. Jeśli masz wątpliwości dotyczące odbioru odpadów skontaktuj się z najbliższym Biurem Obsługi Klienta Eneris.

Wysegregowane odpady są odbierane osobnymi śmieciarkami, a każda ma napis wskazujący, jaka frakcja jest zbierana danego dnia. Niedopuszczalne jest mieszanie kilku frakcji w jednej śmieciarce. Czasem odpady odbierają śmieciarki dwukomorowe, przystosowane do jednoczesnego odbioru dwóch różnych frakcji odpadów (np. szkła i papieru), bez możliwości ich zmieszania.

Prawo zabrania deponowania odpadów ze śmieciarek bezpośrednio na składowisku. Trafiają one do odpowiednich instalacji, gdzie surowce są doczyszczane i dzielone, na przykład pod względem materiału, koloru itp. Współczesne technologie umożliwiają również separację surowców z odpadów zmieszanych. Oczywiście, proces ten nie jest tak efektywny, jak sortowanie przez mieszkańców, a uzyskany surowiec jest często niższej jakości. Dlatego prosimy o aktywne włączenie się w segregację odpadów na pięć frakcji (metal i tworzywa sztuczne, papier i tekturę, szkło, bioodpady, odpady zmieszane).

Informacje na temat właściwej segregacji na pięć frakcji (metal i tworzywa sztuczne, papier i tekturę, szkło, bioodpady, odpady zmieszane)  znajdziesz tu: Co gdzie wrzucamy

Jeśli odpad, który chcesz wyrzucić nie jest wyszczególniony w liście, najbezpieczniej jest oddać go do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów), ich adresy znajdziesz na stronie internetowej gminy.

Karton po mleku lub soku (typu tetrapack) powinien trafić do żółtego pojemnika/worka.

Opakowania mieszane – składające się np. z papieru i plastiku – wrzucamy do pojemnika/worka żółtego.

Dobrą praktyką jest rozdzielenie tych dwóch rodzajów materiału i wrzucenie papieru do pojemnika/worka niebieskiego a folii do pojemnika/worka żółtego.

Mieszkańcy, którzy złożyli deklarację i wnoszą opłatę, mogą bezpłatnie dostarczyć gruz do 500kg na rok do obsługującego daną gminę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Jeśli przekroczysz limit, zamów dodatkowy kontener lub big bag. W ty celu skontaktuj się ze swoją lokalizacją.

Zwróć uwagę, żeby kontener nie był przeładowany, a odpady nie wystawały poza jego obrys.

Nic prostszego. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, w którym zamawiałeś usługę. Nr telefonu znajdziesz w mailu z potwierdzeniem zamówienia usługi.

Nic prostszego - skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, w którym zamawiałeś usługę. Nr telefonu znajdziesz w mailu z potwierdzeniem zamówienia usługi.

Oddaj je do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Ich listę znajdziesz na stronie swojej gminy.