Altvater Piła, spółka należąca do Grupy Eneris, zakończyła trwający od 2019 roku cykl lekcji ekologicznych dla dzieci i młodzieży z gminy Pruszcz Gdański. Władze samorządowe zdecydowały, że w najbliższym czasie edukacja ekologiczna będzie kontynuowana w plenerze, a jej odbiorcami staną się także dorośli mieszkańcy.
Akcje edukacyjne realizowane przez Altvater Piła (Oddział w Rusocinie) promowały selektywną zbiórkę odpadów komunalnych oraz zasady gospodarki cyrkulacyjnej. W zajęciach wzięły udział dzieci i młodzież z lokalnych szkół i przedszkoli, w tym:
- SP im. Bohaterów Grudnia’70 w Łęgowie,
- SP im. Ignacego Krasickiego w Straszynie,
- SP im. Karola Wojtyły w Rotmance,
- SP im. Prof. E. Kwiatkowskiego w Przejazdowie,
- SP im. Orła Białego w Wiślince,
- SP im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Wiślinie,
- SP im. Romualda Traugutta w Wojanowie,
- SP im. Jana Brzechwy w Borkowie,
- Publicznego Przedszkola w Straszynie,
- Publicznego Przedszkola w Borkowie,
- Publicznego Punktu Przedszkolnego w Wiślinie.
Materiały dydaktyczne zostały dostosowane do wieku uczestników, uwzględniając ich potrzeby i poziom wiedzy. Zajęcia obejmowały m.in. zasady prawidłowej segregacji odpadów, jej znaczenie dla środowiska oraz procesy, jakie odpady przechodzą od momentu wyrzucenia do ich przetworzenia w instalacjach recyklingowych.
– Po kilku latach udanej współpracy z władzami gminy Pruszcz Gdański i naszej obecności w placówkach możemy z całą pewnością stwierdzić, że te wspólne działania przyniosły wymierny efekt. Najmłodsi mieszkańcy już wiedzą, jak segregować odpady i ograniczać swój wpływ na środowisko naturalne. Teraz czas na wyjście z edukacją w plener i dotarcie do starszych grup wiekowych – powiedział Tomasz Bielański, dyrektor generalny Altvater Piła.
Pierwszym wydarzeniem, które zainauguruje nowy etap edukacji ekologicznej, będzie festyn ekologiczny organizowany przez gminę Pruszcz Gdański, zaplanowany na 9 września. Podczas wydarzenia przedstawiciele Altvater Piła będą rozmawiać z mieszkańcami o zasadach segregacji odpadów i korzyściach płynących z recyklingu.
W ramach dotychczasowych działań edukacyjnych Altvater Piła zorganizował liczne konkursy ekologiczne, w których młodzież mogła zdobyć atrakcyjne nagrody. W sumie spółka przekazała uczestnikom 37 rowerów górskich, które były nagrodami w ekokonkursach.
– Firma Altvater Piła to sprawdzony partner w zakresie odbioru odpadów, który od lat we współpracy z naszym samorządem realizuje także zadania związane z edukacją ekologiczną. To nie tylko zajęcia w placówkach oświatowych, ale także konkursy o tematyce ekologicznej z atrakcyjnymi nagrodami – podkreśliła Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.
Władze gminy i Altvater Piła planują rozszerzenie współpracy, aby dotrzeć z edukacją ekologiczną do szerszego grona mieszkańców, w tym dorosłych. Celem tych działań jest zwiększenie poziomów odzysku i recyklingu odpadów, co przyczyni się do ochrony środowiska i poprawy jakości życia w regionie.