Mieszkańcy pilskiego Podlasia z pewnością zauważyli, że las graniczący z ich osiedlem jest teraz wolny od śmieci. To efekt kolejnej edycji akcji „Wspólnie posprzątajmy Piłę”, zorganizowanej przez członków Klubu Dobrego Klimatu (KDK), społeczników, Pilskie Centrum Pomocy Bliźniemu Monar – Markot oraz grupę mieszkańców.
W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób, które przez niemal dwie godziny przeczesywały las, zbierając różnego rodzaju odpady. Wśród „znalezisk” znalazły się m.in.: puszki i szklane butelki po alkoholu, bańki po olejach, worki foliowe i opakowania po słodyczach, stary sprzęt AGD, elementy wyposażenia samochodów, takie jak zderzaki, opony czy reflektory, gruz budowlany, a nawet sztuczna choinka.
– Przygnębiający był widok mikrowysypisk składających się z gruzu budowlanego, głównie po remontowanych łazienkach. Znaleźliśmy też starą, sztuczną choinkę udekorowaną anielskimi włosami – powiedział Adam Luboński, mieszkaniec osiedla Podlasie.
– Jest dobrze i źle. Dobrze, bo widać poprawę – śmieci jest trochę mniej. Źle, bo tych śmieci w ogóle nie powinno być w takich miejscach. Ci wszyscy ludzie dobrej woli, którzy przychodzą na ten szlachetny czyn, powinni spędzać inaczej sobotnie popołudnie. Za to należą im się ogromne podziękowania – powiedział Tomasz Bielański, dyrektor generalny Altvater Piła i inicjator powstania Klubu Dobrego Klimatu.
Altvater Piła jako organizator, zapewnił uczestnikom niezbędne narzędzia, takie jak worki na śmieci, rękawiczki, chwytaki, grabie, łopaty, wodę do picia oraz – jak zawsze – miłą atmosferę. W efekcie sobotniego sprzątania zebrano ponad 1,5 tony śmieci.
Akcja „Wspólnie posprzątajmy Piłę” to przykład działań, które wpisują się w strategię Altvater Piła i Grupy Eneris w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz budowania świadomości ekologicznej. Firma, zgodnie z zasadami odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, angażuje się w lokalne inicjatywy, które mają na celu ochronę środowiska, edukację ekologiczną mieszkańców, wspieranie lokalnych społeczności w dbaniu o czystość i porządek w ich otoczeniu.
– Mimo że akcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności, nadal zapraszamy do niej wszystkich, którym zależy, aby w Pile było czyściej. Osobne podziękowania kieruję do dziennikarzy za pomoc w skutecznym rozpropagowaniu przedsięwzięcia. – dodał Tomasz Bielański.
Altvater Piła jako część Grupy Eneris, konsekwentnie realizuje swoją misję „Czysta woda, ziemia, powietrze”. Współpraca z lokalnymi społecznościami, organizacjami i instytucjami, takimi jak Pilskie Centrum Pomocy Bliźniemu Monar – Markot, pozwala na wdrażanie trwałych rozwiązań, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców.