Dla pracowników Altvater Piła, spółki z grupy Eneris, ochrona środowiska to nie tylko hasło, ale codzienna praktyka. Realizując liczne inicjatywy proekologiczne, zaczynają od siebie i swojego otoczenia, pokazując, jak wprowadzać zrównoważone rozwiązania w życie.
Ekologia to część DNA pracowników Altvatera Piła. Co roku zazieleniają oni swoją bazę przy ul. Łącznej oraz teren składowiska w Kłodzie, sadząc drzewa owocowe, tworząc kwietne łąki i wprowadzając rośliny pożytkowe.
W ramach działań ograniczających odpady, firma zrezygnowała z zakupu plastikowych butelek wody, które zastąpiono stalowymi butelkami wielokrotnego użytku. Dzięki temu udało się wyeliminować prawie pół tony plastikowych odpadów rocznie.
– Działamy w branży ochrony środowiska i czujemy się za nie odpowiedzialni. Nasi pracownicy doskonale wiedzą, jak dużo odpadów generuje się w domach, dlatego starają się ograniczać ich liczbę. Duża część załogi żyje w duchu zero waste, zarażając tą ideą kolejne osoby – mówi Tomasz Bielański, dyrektor generalny Altvater Piła.
Ciekawą inicjatywą jest także ratowanie książek odzyskiwanych w sortowni. Rocznie pracownikom udaje się ocalić około tysiąca woluminów, które trafiają na regały w obu lokalizacjach spółki oraz do pilskich galerii handlowych.
Dbałość o ekologię widoczna jest również w siedzibie firmy. Meble biurowe w dużej części pochodzą z recyklingu, a wiele z nich zostało odnowionych w pilskiej Warsztatowni. Do tej pory udało się odświeżyć kilkadziesiąt szafek na dokumenty i blisko sto krzeseł.
– Altvater Piła jest jedną z niewielu firm w Polsce, która zamiast kupować nowe meble, stawia na upcykling. To trend silnie ugruntowany na zachodzie, a w Polsce wciąż rzadkość. Ze starych mebli można wyczarować prawdziwe designerskie perełki – zachęca Joanna Przybył z Warsztatowni.
Altvater Piła inwestuje również w nowoczesny tabor, spełniający najwyższe normy emisji spalin (EURO6). Pojazdy, takie jak bezpyłowe MB 2533 z zabudową Terberg Olympus 21 są wyposażone w ekonomiczne silniki, systemy bezpieczeństwa oraz technologie wspierające efektywność pracy.
– To nowoczesne auta, które dzięki zaawansowanej technologii zmniejszają emisję spalin i poprawiają komfort pracy kierowców – podkreśla Paweł Bardziński, kierownik logistyki w Altvater Piła.
Równolegle firma prowadzi regularne szkolenia z ecodrivingu, które pomagają kierowcom zmniejszyć zużycie paliwa, obniżyć koszty eksploatacji pojazdów i poprawić komfort pracy ekip zbierających odpady.
Działania Altvater Piła wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju spółek w grupie Eneris, która stawia na innowacje, odpowiedzialność środowiskową i edukację.
– Kiedy mówimy o konieczności dbania o środowisko, nie jesteśmy gołosłowni i sami świecimy ekologicznym przykładem. Zachęcam do tego innych. Takie działania są nie tylko przyjazne środowisku, ale też przynoszą konkretne oszczędności – podsumowuje Tomasz Bielański.
Altvater Piła pokazuje, że zrównoważony rozwój to nie tylko wielkie projekty, ale także codzienne decyzje, które mają realny wpływ na środowisko i lokalną społeczność.