IFC wspiera gospodarkę cyrkularną w Polsce inwestując wspólnie z Eneris!

IFC wspiera gospodarkę cyrkularną i rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami w Polsce dzięki inwestycji u boku Grupy Eneris

• Pożyczka do 80 milionów euro dla Grupy Eneris, wiodącej prywatnej firmy zajmującej się gospodarką odpadami w Polsce.
• Wspiera rozwój zaawansowanych zakładów przetwarzania odpadów i promuje praktyki gospodarki cyrkularnej.

IFC, będące częścią Grupy Banku Światowego, zainwestuje aż do 80 milionów euro wraz z Eneris Alpha S.A., finansową spółką holdingową Grupy Eneris, polskiego lidera w zakresie gospodarki cyrkularnej i gospodarki odpadami, aby napędzać innowacje w tych obszarach w Polsce. Dzięki finansowaniu możliwe będzie stworzenie zaawansowanych zakładów przetwarzania odpadów oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także wsparcie ambitnych planów rozwoju firmy.

Grupa Eneris, czwarta co do wielkości firma zajmująca się gospodarką odpadami w Polsce, obsługuje 1.4 miliona mieszkańców w 100 gminach kompleksowymi usługami w zakresie gospodarki odpadami. W ramach długoterminowej współpracy z Eneris, IFC pracowało również z firmą nad opracowaniem strategii zrównoważonego rozwoju oraz budowaniem potencjału środowiskowego i społecznego poprzez platformę doradczą Circularity Plus.

„To dla nas ogromne wyróżnienie, że IFC dostrzegła potencjał Grupy Eneris i obdarzyła nas takim zaufaniem” – mówi Artur Dela, Przewodniczący Rady Nadzorczej i Założyciel Eneris. „To partnerstwo przychodzi w wyjątkowym momencie – świętujemy właśnie 10-lecie naszej działalności. W ciągu tej dekady przeszliśmy drogę od lokalnego operatora do ogólnopolskiej platformy nowoczesnych rozwiązań obiegu zamkniętego. Dzisiejsze wsparcie ze strony tak uznanego, globalnego partnera to dla nas potwierdzenie, że polska firma może wiele osiągnąć, ale też mocny impuls do dalszego, odpowiedzialnego rozwoju.”

W ostatnich latach Polska czyni stałe postępy w zwiększaniu potencjału gospodarki odpadami i wdrażaniu zrównoważonych praktyk gospodarowania odpadami. Jednak pomimo tych postępów, Polska nadal stoi przed wyzwaniami w zakresie realizacji celu wyznaczonego przez Unię Europejską. Około 38% stałych odpadów komunalnych jest nadal składowanych na wysypiskach, co przekracza cel kraju na 2025 r. wynoszący 30% i cel na 2035 r. wynoszący 10%. Krajowy wskaźnik recyklingu, wynoszący 41% w 2022 r., również nie spełnia unijnych standardów. Promowanie prywatnych inwestycji w infrastrukturę pozostaje kluczowe dla Polski, aby zniwelować tę lukę, jednocześnie promując innowacje technologiczne.

Emisja metanu ze składowisk odpadów, silnego gazu cieplarnianego, którego potencjał ocieplenia jest ponad 80 razy większy niż CO₂, nadal stanowi poważny problem, podkreślając pilną potrzebę zaawansowanych rozwiązań w zakresie przetwarzania odpadów i modeli gospodarki cyrkularnej.

„Ta inwestycja stanowi kluczowy kamień milowy w szerszej strategii IFC dotyczącej gospodarki cyrkularnej w Europie, gdzie jesteśmy zaangażowani w promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów” – powiedział Ary Naïm, Country Manager Grupy Banku Światowego w Polsce. „Mobilizując prywatny kapitał i wiedzę specjalistyczną w całym łańcuchu wartości odpadów – od zbiórki i sortowania, przez recykling, po wytwarzanie energii – IFC pomaga w skalowaniu rozwiązań niskoemisyjnych i wspiera innowacje w zielonej transformacji regionu”.

IFC wspiera rozwój sektora prywatnego w Polsce od ponad 30 lat, a do czerwca 2025 r. zaangażowanie to przekroczyło 1 miliard dolarów.