Polski głos w transformacji energetycznej i gospodarce o obiegu zamkniętym
25 maja 2025 r. w Katowicach zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w Europie Środkowej. Tegoroczne dyskusje skupiały się na kluczowych wyzwaniach współczesnej gospodarki, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, polityka klimatyczna, zielona transformacja, innowacje technologiczne, rozwój sztucznej inteligencji oraz finansowanie inwestycji.
Eneris aktywnie uczestniczył w debatach, reprezentując polski kapitał i doświadczenie w obszarze zrównoważonego rozwoju. Artur Dela, Przewodniczący Rady Nadzorczej Eneris, wziął udział w panelu „Finansowanie zrównoważonej gospodarki”, podkreślając znaczenie współpracy pomiędzy administracją publiczną, sektorem bankowym i prywatnym w kontekście działań na rzecz neutralności klimatycznej.
„Abyśmy sprostali wyzwaniu, jakim jest efektywna droga do neutralności klimatycznej, wymagana jest pełna współpraca i dialog na linii administracja samorządowa, banki oraz instytucje publiczne. Czas nas goni, 2030 rok jest już jutro – musimy działać teraz, aby nie przegapić rynkowego momentum na zmianę” – podkreślił Artur Dela.
Zwrócił również uwagę na skalę finansową transformacji systemu ciepłownictwa w Polsce, która wymaga zaangażowania zarówno środków unijnych, jak i wsparcia instytucji takich jak BGK, PFR czy NFOŚiGW.
Dorota Włoch, Prezes Eneris Surowce, zabrała głos w panelu „Odpady, zasoby, surowce w obiegu zamkniętym”, wskazując na kluczowe wyzwania i szanse stojące przed branżą:
„Opakowania stanowią około 20% strumienia odpadów komunalnych, tymczasem bioodpady to aż 45%. System kaucyjny i ROP mogą zwiększyć poziom recyklingu o 2–5 punktów procentowych, ale inwestycje w biogazownie mogłyby podnieść ten poziom nawet o 30–35 punktów”.
Podkreśliła, że szybkie decyzje inwestycyjne oraz rozwój instalacji biogazowych to realna szansa na poprawę efektywności całego systemu gospodarowania odpadami.
Tegoroczny Kongres wyraźnie pokazał, że niezbędne jest podejście systemowe – obejmujące zarówno nowe regulacje, jak i wsparcie technologiczne oraz finansowe dla transformacji odpadowej i energetycznej.
W kontekście trwającej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej (styczeń–czerwiec 2025), udział Eneris w debacie nabiera szczególnego znaczenia. Jako firma z polskim kapitałem, aktywnie uczestniczymy w budowaniu nowoczesnej, zrównoważonej gospodarki polskich gmin i miast.