ENERIS współpracuje z archeologami w Gorzowie Wlkp.
Dodano 03.10.2017
Na terenie gorzowskiego oddziału ENERIS Surowce archeolodzy z Muzeum Lubuskiego przeglądają odpady pochodzące z uprzątania spalonej wieży Katedry. ENERIS Surowce nieodpłatnie odbiera odpady po pożarze oraz udostępnia fragment placu, na którym naukowcy prowadzą swoje badania.
Ocalić i odkryć na nowo
Minęły już trzy miesiące od pożaru wieży Katedry w Gorzowie. Zniszczone ogniem zgliszcza zaczynają być powoli uprzątane. Pozostałości z wnętrza budynku, zanim trafią na składowisko, są wnikliwie przeglądane przez naukowców z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim.„Chcielibyśmy, aby nic, co jest związane z historią Katedry, nie zostało przeoczone. Z tego powodu sprawdzimy zawartość kontenerów pod kątem obecności przedmiotów, które pojawiły się na wieży na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Kto wie – może znajdziemy pamiątki po budowniczych? Mogą to być monety z różnych okresów, mogą być dewocjonalia. A może w 1945 roku coś zostało celowo ukryte w wypełnisku nad kruchtą?”- mówi Stanisław Sinkowski, Kierownik Działu Archeologii Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. Naukowcy sprawdzają najpierw wysypaną zawartość kontenerów za pomocą wykrywaczy metali, a później ręcznie przeglądają przywiezione odpady fragment po fragmencie. Już w ciągu pierwszych godzin odkryli stare, ręcznie wytwarzane gwoździe, fragmenty ceramiki czy przedwojenne ulotki. Dzięki temu, że ENERIS Surowce udostępnił fragment placu, prace będą mogły być wykonywane metodycznie i bez pośpiechu. Jednocześnie pracownicy ENERIS będą dowozić kolejne kontenery odebrane z Katedry.
„Archeologia to bardzo często przeszukiwanie starożytnych śmietników. Wśród wielu obiektów archeologicznych, które są związane z funkcjonowaniem osad, miast, wsi są tak zwane jamy odpadkowe. To obiektywny wyznacznik statusu cywilizacyjnego danej społeczności, jak i miejsce gromadzenia autentycznych przedmiotów codziennego i odświętnego użytku. Teraz i w tym przypadku przeglądamy miejsce, które przez dziesiątki lat było traktowane — niestety dla Katedry, szczęściem dla nas — jako swoisty śmietnik”– opowiada Stanisław Sinkowski.
Warto pomagać
Już w lipcu pracownicy ENERIS wystąpili z inicjatywą pomocy w odbudowie spalonej wieży Katedry – zaproponowali zbiórkę odpadów (puszek, butelek plastikowych i makulatury), z której całkowity dochód zostanie przekazany na remont. Do tej pory udało się zebrać ponad 1000 kilogramów surowców, ale coraz więcej gorzowskich szkół deklaruje udział w akcji.„Tak samo jak wszyscy mieszkańcy Gorzowa byliśmy wstrząśnięci widząc dym wydobywający się z wieży naszej Katedry. Postanowiliśmy więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w sposób najbliższy temu, na czym się znamy najlepiej. Stąd zbiórka surowców wtórnych, stąd bezpłatny odbiór odpadów pochodzących z wieży, stąd współpraca z Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim. Mam nadzieję, że będziemy wkrótce mogli Państwu zaprezentować w wyremontowanej Katedrze okruchy historii odnalezione w przywiezionych do nas odpadach”- powiedział Tomasz Bielański, Dyrektor Operacyjny gorzowskiego oddziału ENERIS Surowce S.A. Każdy może się przyłączyć do akcji zbierania surowców i wspomóc w ten sposób remont Katedry. Wystarczy przynieść puszki aluminiowe, makulaturę i butelki PET od ENERIS Surowce przy ul. Podmiejskiej 19. Finalna kwota przekazana na odbudowę będzie zależała zarówno od ilości zebranych surowców, jak i tego, jakie surowce zostaną dostarczone. Każdy przynoszony kilogram jest rejestrowany dla zachowania pełnej transparentności zbiórki. Wszelkich informacji na jej temat udziela koordynatorka zbiórki, Alicja Urba pod numerem telefonu 728 962 450, mail: alicja.urba@grupa-eneris.pl, w godzinach 7.00-15.00, od poniedziałku do piątku.