Gdzie wyrzucić styropian?

Dodano 15.01.2023

W trosce o przyszłość naszej planety coraz więcej firm, różnego rodzaju instytucji oraz prywatnych gospodarstw domowych stawia na ekologiczne rozwiązania. 

Jednym z nich jest recykling śmieci. Segregacja to jednak nie jedynie dobra wola przedsiębiorstwa czy rodziny, ale także obowiązek. Niestosowanie się do zasad segregacji skutkuje bowiem różnego rodzaju konsekwencjami. Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić styropian? Do jakich śmieci powinien trafić? Czy każdy styropian to taki sam odpad? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym właściwie jest styropian i jak powstaje?

Styropian to nic innego jak handlowa nazwa polistyrenu ekspandowanego. Jest to porowate tworzywo sztuczne, które powstaje poprzez gwałtowne podgrzewanie granulek za pomocą pary wodnej. Co ciekawe, sam materiał składa się jedynie w 2% z polistyrenu, resztę natomiast stanowi powietrze. Styropian możemy podzielić na dwie kategorie – budowlany i opakowaniowy.

Jeżeli chodzi o segregację śmieci, to każdy z tych rodzajów powinien być traktowany osobno. Jeśli chodzi o powstawanie materiału, to wytwarzany jest poprzez spienianie granulek polistyrenu. Podczas produkcji powstają wypełnione powietrzem granulki. Następnie zostają one scalane w większe bloki. Dzieje się to za pomocą specjalnych form. To właśnie dzięki temu styropian dostępny jest w mnogości kształtów i rozmiarów. Jest on także odporny na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, w tym również soli i zasad. Ponadto, nie pęcznieje ani nie rozpuszcza się w wodzie. Posiada za to bardzo dobre właściwości cieplne. W rezultacie bardzo często stosowany jest jako materiał izolacyjny.

Jeżeli chodzi o jego zastosowanie, to styropian jest z powiedzeniem stosowany przez wiele gałęzi przemysłu. Jest on bowiem niezwykle wszechstronnym oraz funkcjonalnym materiałem. Styropian jest bardzo lekki i łatwy w obróbce, a przez to wygodny w zastosowaniu. Dlatego właśnie znaleźć go można praktycznie wszędzie. Na co dzień z powodzeniem używany jest do zabezpieczania różnego rodzaju przesyłek i paczek, do serwowania jedzenia na wynos i pakowania gotowych dań sprzedawanych w sklepie, czy do ocieplania domów i innych obiektów. Jak powinniśmy go zatem segregować?

Segregacja śmieci - gdzie styropian opakowaniowy?

Wymóg segregacji śmieci nakazuje wyrzucać odpady do odpowiednich pojemników. Styropian podczas segregacji przez wiele osób wyrzucany jest do plastików. Czy styropian to plastik? Nie. Niemniej jednak nieduże ilości, np. w postaci opakowań po jedzeniu na wynos, czy osłony zabezpieczającej przy zakupie nowego telefonu, mogą być wyrzucane podczas segregacji do śmieci z tworzyw sztucznych. Żółte pojemniki do segregacji na plastik i metale to odpowiedni kosz.

Styropian opakowaniowy możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • czysty - najczęściej stosowany jest w przypadku opakowań na AGD i elektronikę, a także meble i inne przedmioty i sprzęty, które potrzebują odpowiedniej ochrony podczas transportu. Podczas segregacji ten rodzaj materiału wyrzucamy do pojemnika na śmieci na plastik.
  • brudny – najczęściej są to tacki, na których znajduje się gotowe jedzenie lub mięso i inne wyroby garmażeryjne kupowane w sklepach czy pojemniki na potrawy i dania zamawiane i kupowane na wynos w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych. Pamiętaj jednak, by w przypadku tacek czy pudełek po jedzeniu umyć je dokładnie. Podczas segregacji odpad trafiający do żółtych pojemników nie może być zabrudzony. Jeśli opakowania są zabrudzone, to należy wyrzucić je do śmieci zmieszanych. Te najczęściej znajdują się w czarnych pojemnikach.
Segregacja śmieci - styropian budowlany

Jest to nieco inna sytuacja niż w przypadku małych opakowań na jedzenie czy sprzęt AGD. Jest to rodzaj materiału, który różni się od swoich spożywczych odpowiedników. Ponadto, bardzo często wyrzucany jest on w sporych ilościach, a sam styropian jest dość duży i zajmuje masę miejsca. Jest to zatem materiał, który nie może trafić do pojemnika na odpady segregowane. Musi być on bowiem traktowany jak odpady budowlane. Inne odpady budowlane to np. gruz, cement, skuty tynk czy resztki cegieł, stare okna i belki oraz drzwi itd.

Jeśli musisz pozbyć się tego rodzaju śmieci, to istnieją dwie możliwości, z których możesz skorzystać:

  • Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - trzeba spakować niepotrzebny odpad i przetransportować go na własną rękę do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Punkt ten zajmuje się przyjmowaniem odpadów, które mogą być niebezpieczne bądź problematyczne w pozbyciu się. Jedyne ograniczenie to ilość przywożonego materiału. Najczęściej takie punkty zezwalają na jednorazowe przyjęcie 100 kg odpadów. Co ważne, nie każdy PSZOK przyjmuje te same ilości śmieci. Sprawdź informacje na stronie internetowej Twojego lokalnego PSZOK-u lub zadzwoń i dopytaj o możliwości segregacji Twoich śmieci.
  • Firma zajmująca się gospodarką odpadami - możesz wynająć firmę, która profesjonalnie oferuje kompleksowy wywóz różnego rodzaju śmieci, również budowlanych. Taka firma zapewnia odpowiedni kontener, który pomieści wszystkie zalegające nieczystości oraz przetransportuje, a następnie zutylizuje Twoje problematyczne zanieczyszczenia i odpady budowlane.
Eneris - Twój partner w unieszkodliwianiu rozmaitych śmieci

W Eneris dysponujemy odpowiednimi kompetencjami i posiadamy właściwe zasoby, by gospodarować odpadami wszelkiego rodzaju. Korzystamy z innowacyjnych, ekologicznych i wydajnych rozwiązań, które sprawiają, że należymy do czołówki firm zajmujących się odbiorem, gospodarowaniem oraz przetwarzaniem śmieci i innych zanieczyszczeń. Współpracujemy z firmami z każdej branży. Wyróżnia nas profesjonalizm, wszechstronność i uniwersalność działania. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy szukają sprawdzonego partnera w zakresie utylizacji styropianu oraz innych materiałów do kontaktu. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących naszej oferty, również prosimy o kontakt. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości dotyczące naszych usług. Sunrise