Koalicja 5 frakcji startuje z pierwszą kampanią informacyjną
Pierwsza kampania Koalicji 5 frakcji
Odpady produkujemy od świtu do wieczora, w kuchni, łazience, biurze, na ulicy. I w domu i w miejscu pracy pojawiają się wątpliwości dotyczące właściwej segregacji odpadów - co z musztardą po obiedzie? Niezjedzonym pieczywem? Resztką mydła zalegającą w mydelniczce? Zużytą chusteczką higieniczną? Odpowiedzią na te pytania są grafiki kontekstowe przygotowane przez Koalicję 5 frakcji. Korzystając z eksperckiej wiedzy partnerów, takich jak Antalis oraz Rekopol, koalicja opracowała plakaty wskazujące w jasny sposób, do jakiego pojemnika powinny trafić poszczególne rodzaje odpadów. W kampanii skupiono się na tych opakowaniach, których segregacja najczęściej stwarza problemy konsumentom.Plakaty opracowane w ramach kampanii informacyjnej koalicji będą głównym narzędziem edukacji pracowników firm, które dołączyły do porozumienia, podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (17-25 listopada). Już teraz jednak mogą zostać udostępnione każdej organizacji zainteresowanej dołączeniem do koalicji.
Projekt otwarty na współpracę
Do projektu zaproszeni są producenci wprowadzający na rynek opakowania, samorządy realizujące segregację na 5 frakcji oraz firmy i NGO chcące edukować swoje otoczenie w zakresie odzysku surowcowego. Dołączając do inicjatywy otrzymują możliwość korzystania z przemyślanego systemu eko-oznakowania na opakowania, stworzonego w oparciu o analizę prawną funkcjonującego znakowania ekologicznego oraz dobre praktyki z USA i Wielkiej Brytanii. Koalicja 5 frakcji udostępnia narzędzia edukacji, od systemu oznakowania na pojemniki (do biur dla firm, do przestrzeni miejskiej dla samorządów), spójnego z oznakowaniem produktów, po bazę praktyk w obszarze edukacji na temat segregacji surowców.
Spotkanie informacyjne dla firm zainteresowanych przystąpieniem do Koalicji odbędzie się w piątek, 26 października w siedzibie ENERIS (ul. Koszykowa 65, 10:00-11:30). Zgłaszać swój udział można także na bieżąco - informacje o tym, jak dołączyć do programu, dostępne są na stronie www.5frakcji.pl. Pomysłodawcami i inicjatorami projektu są ENERIS Ochrona Środowiska i CSR Consulting, którzy we współpracy z Kancelarią Wierzbowski Eversheds Sutherland, Rekopol, Antalis Poland, BZWBK, Eurocash, Little Greenfinity, Servier, Skanska, UNEP/GRID Warszawa od ponad pół roku tworzą spójny pomysł na ogólnopolskie działanie proekologiczne.