-
Strona główna
-
Aktualności
Kolejny przystanek „Archeologii niebiańskiej”
Dodano 31.01.2019
Wystawa „Archeologia niebiańska” podróżuje po Polsce. Kolejny wernisaż odbędzie się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie na Dolnym Śląsku. Od 1 lutego wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć z bliska zabytki odnalezione w zgliszczach po pożarze katedry gorzowskiej w 2017 roku.
Wystawa otwarta dla wszystkich
„Archeologia niebiańska. Wyniki prac archeologicznych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim” to tytuł najnowszej wystawy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Wernisaż odbędzie się w piątek 1 lutego o godzinie 12.00. W uroczystościach otwarcia wystawy weźmie udział m. in. prezydent Głogowa. Zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć najciekawsze z artefaktów, m. in. odlany w 1498 roku dzwon Ave Maria, niedostępny dla ludzi przez 500 lat, uszkodzony przez piorun w 1708 roku oraz zniszczony w pożarze w 2017 roku. Dodatkowo na ekspozycję składają się monety, fragmenty ceramiki, ozdoby, zabawki, gazety i inne cenne przedmioty, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku. Wystawę zabytków odnalezionych podczas odbudowy wieży katedry gorzowskiej uzupełniają fotografie z dnia pożaru. Wystawa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie będzie otwarta do 3 marca 2019 r. Wstęp jest bezpłatny. Patronat nad ekspozycją sprawują – Jego Eminencja Ksiądz Biskup Tadeusz Lityński, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Skarby ze zgliszczy
Prezentowane podczas wystawy „Archeologia niebiańska” znaleziska – łącznie ponad 100 artefaktów – to wynik 9 miesięcy poszukiwań archeologicznych prowadzonych w 2017 i 2018 roku. Dzięki ich pracy cenne eksponaty zamiast na składowisko odpadów trafiły na teren bazy ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zostały dostarczone bezpośrednio po pożarze katedry gorzowskiej w lipcu 2017 r. oraz w trakcie prac przygotowawczych do remontu. Wystawa „Archeologia niebiańska. Wyniki prac archeologicznych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim” została przygotowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.