Komunalnik na straży!
Dodano 11.06.2021
Dwumetrowy Komunalnik zawitał do Strzegomia. To niestandardowa akcja ENERIS Surowce i strzegomskiego Urzędu Miejskiego, która ma zwracać uwagę na dbanie o czystość altan śmietnikowych. Jest to drugi z zaplanowanych na ten rok projektów, zaraz po pojemnikach na zużyte baterie i akumulatory, którego celem jest wdrażanie dobrych eko-nawyków u mieszkańców Dolnego Śląska.
Strażnik altan śmietnikowych
Strzegom jest jedną z najlepiej wyposażonych w altany śmietnikowe gmin w Polsce. Duży nacisk położony jest na edukację ekologiczną i gospodarkę odpadami, co powoduje zwiększenie świadomości mieszkańców oraz ich zaangażowanie w akcje ekologiczne, dzięki czemu można śmiało przedstawiać Strzegom jako wzór do naśladowania. Tym razem miasto zyskało nowego mieszkańca! Niemalże dwumetrowy strażnik stanął przed jedną ze strzegomskich altan śmietnikowych. Misją eko strażnika jest nawoływanie i zachęcenie mieszkańców do utrzymywania w nich porządku.Widok śmieci na ulicach, skwerach, czy parkach każdego z nas razi w oczy. Wiadomo, iż chcemy, aby nasza okolica i nasze miasto było zadbane i czyste, dlatego gospodarka odpadami jest tematem, którego nie możemy lekceważyć. O ile sama segregacja odpadów idzie mieszkańcom coraz lepiej, to niestety wygląd i czystość naszych altan śmietnikowych, bądź ich okolic bardzo często bywa jeszcze niemałym wyzwaniem. Komunalnik to nowy pomysł na zwiększenie świadomości mieszkańców. Kim jest i jakie ma zadanie nasz eko strażnik? Odpowiedź znajdziemy na trzymanej przez niego tablicy. Liczymy, że dzięki tej akcji edukacyjnej zaciekawimy mieszkańców, skłonimy do zadumy i jednocześnie poruszymy sumienia osób mających problemy z utrzymywaniem czystości naszej wspólnej przestrzeni.– podkreśla Zastępca Burmistrza Strzegomia Wiesław Witkowski.
Kłopotliwe altany
Problemów dotyczących altan śmietnikowych jest sporo. Począwszy od utrudnionego dojazdu do nich, przez ulokowanie w zbyt wąskiej uliczce, w której ledwo mieści się śmieciarka, bądź zastawieniem przez inne samochody. Kolejne to za mała ilość miejsca w środku na pojemniki, czy też wspomniany wyżej problem z ich czystością. Jak mówi tablica eko strażnika – „Czysta altana, to nasza wspólna sprawa. Dbajmy razem o porządek.”. Tak też jest, bowiem odpowiedzialność ponosi każdy z nas, zarówno mieszkańcy, administratorzy, jak i pracownicy firm odbierających odpady.Już niebawem w Polsce powstanie pierwsza norma altankowa, która ma za zadanie ułatwić pracę nie tylko nam - komunalnikom, ale też sprawić aby miejsca te wyglądały bardziej estetycznie. Strzegom to jedna z gmin świecących przykładem pod kątem zabudowy altankowej. Jednak musimy pamiętać, że sama infrastruktura nie wystarczy, jeśli wspólnie nie zadbamy o jej jakość i czystość. Mamy nadzieję, że nowy mieszkaniec miasta usilnie będzie o tym przypominał i mobilizował do odpowiedniego działania.– podsumowuje Andrzej Filipowicz, Dyrektor operacyjny w ENERIS Surowce we Wrocławiu.