Legnica nie widzi przeszkód
Dodano 10.11.2017
Urząd Miasta Legnicy jest kolejnym samorządem, który przyłączył się do ogólnopolskiego programu Grupy ENERIS „Segreguję – nie widzę przeszkód”. Na pojemnikach na odpady w mieście pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille’a. Program ma na celu ułatwienie segregacji osobom niewidomym. Do inicjatywy wciąż przyłączają się kolejne samorządy, firmy oraz osoby prywatne w całej Polsce.
Mieszkańcy Legnicy od początku listopada mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta po bezpłatne naklejki na pojemniki na odpady, które ułatwią segregowanie odpadów osobom niewidomym oraz słabowidzącym. Mieszkańcy, którzy chcą oznaczyć w ten sposób pojemnik w swojej okolicy proszeni są o zgłoszenie się do Wydziału Gospodarowania Odpadami (plac Słowiański 8, pokój nr 309) bądź kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 76 72 12 343.
— Wypukłe naklejki opisują różne rodzaje odpadów: papier, plastik, szkło, bioodpady, zmieszane i baterie. Wykonane są z tworzywa PET, a w częściach wypukłych zawierają napisy w alfabecie Braille’a, w alfabecie łacińskim oraz piktogramy. Na czarnym tle umieszczone są żółte litery i oznaczenia graficzne— wyjaśnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. Dzięki takiemu wykonaniu, naklejki stanowią ułatwienie nie tylko dla osób niewidomych, ale także dla wszystkich pozostałych, którym przyporządkowanie odpadów do właściwego pojemnika sprawia trudność. Do tej grupy należą osoby starsze oraz nieumiejące jeszcze czytać dzieci, dla których standardowe oznaczenia pojemników są niewystarczające. Naklejki są przystosowane do nowych zasad segregowania odpadów na 5 frakcji, które wejdą w życie w Legnicy 1 lipca 2019 roku. Poza 5 frakcjami odpadów (plastik, papier, szkło, bioodpady, odpady zmieszane) każdy zestaw naklejek zawiera również oznaczenie na pojemnik na baterie, które, jako odpad niebezpieczny, powinny być bezwzględnie segregowane.