Naprawiaj — nie wyrzucaj!
Dodano 17.04.2018
Już w najbliższą sobotę w czasie corocznej akcji „Wymień odpady na kulturalne wypady” dorośli mieszkańcy Gorzowa będą mogli bezpłatnie naprawić rower, sprzęt elektryczny, skorzystają z porad krawcowej czy specjalistów z Banków Żywności. Wszystko to w ramach promocji idei „Naprawiaj — nie wyrzucaj”, do której zachęca partner wydarzenia, ENERIS Surowce. Na najmłodszych czekają ekologiczne gry i konkursy. Zapraszamy w sobotę, 21 kwietnia, od godziny 12 do 18, Rynek GRH przy galerii NoVa Park.
Skrzywione koło i zardzewiały łańcuch w rowerze? Zepsute radio? Ulubiona bluzka, która się skurczyła w praniu? Rzeczy, które z różnych względów przestały nam służyć, nie muszą znaleźć się w koszu. Dzięki odrobinie dobrej woli i pomocy „złotych rączek”, zamiast zwiększać ilości produkowanych przez nas odpadów, rzeczy mogą otrzymać drugie życie.
— W sobotę będziemy starali się przekonać mieszkańców, że naprawa sprzętu i ubrań jest łatwiejsza niż myślimy. To nie tylko działanie przyjazne środowisku, to również duża oszczędność czasu i pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup kolejnych produktów. Chcemy zachęcić wszystkich gorzowian do idei „Naprawiaj - nie wyrzucaj”, a co za tym idzie do podejmowania świadomych wyborów związanych z surowcami— powiedział Tomasz Bielański, Dyrektor ds. operacyjnych gorzowskiego oddziału ENERIS Surowce. Jak przekonuje Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor Komunikacji ENERIS
— Segregacja odpadów i ich prawidłowa utylizacja jest ważna i zachęcamy do niej już od wielu miesięcy. Niemniej równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest ograniczenie ilości powstających odpadów. Warto wrócić do tego, co nasze babki dobrze znały i stosowały — przerabiania starych ubrań, naprawiania przepalonej lampki czy zepsutego radia, przetwarzania resztek jedzenia.Niechlubnym przykładem naszego marnotrawstwa jest żywność. Banki Żywności szacują, że nawet 30% kupowanych przez nas produktów spożywczych wyrzucamy do kosza. O tym, jak zmienić przyzwyczajenia na bardziej przyjazne środowisku, a przy okazji pomóc innym, będzie na pikniku opowiadać Krystyna Rogacewicz z gorzowskiego Banku Żywności.
— Większość produktów o krótkiej dacie przydatności można wykorzystać. Warto też lepiej planować zakupy, efektywniej zagospodarowywać resztki wędlin, owoców i warzyw. Na naszym stoisku w czasie pikniku będziemy zachęcać gorzowian do nie wyrzucania jedzenia, ale do jego przerabiania na pyszne posiłki dla całej rodziny— zachęca Krystyna Rogacewicz, Dyrektor gorzowskiego Banku Żywności.