-
Strona główna
-
Aktualności
Nowoczesne usługi komunalne wymagają nowoczesnych technologii i rozwiązań
Dodano 03.03.2017
Kamery, Wifi, RFID czy GPS to systemy, bez których obecnie trudno jest nowocześnie gospodarować odpadami. Duża część śmieciarek ENERIS jest w nie wyposażona. Dzięki takiej komputeryzacji pracy możliwa jest jej lepsza kontrola, optymalizacja oraz skuteczne rozpatrywanie reklamacji.
Jako Grupa ENERIS mamy duże doświadczenie w wyborze i stosowaniu takich systemów. Na targach EKOTECH w Kielcach nasi eksperci Grzegorz Kowalski i Paweł Bardziński, szefowie logistyki z Kielc i Piły, zaprezentowali nowoczesne systemy, z których korzystają w codziennej pracy zarówno oni, jak i kierowcy i dyspozytorzy. Bazując na swoim doświadczeniu, zwracali uwagę na to, co należy wziąć pod uwagę, żeby dobrać system optymalne do realizacji zadań usług dla konkretnej gminy – miejskiej lub wiejskiej. Co może komputer w śmieciarce?
Bardzo ważnym elementem nowoczesnych systemów jest możliwość przypisania konkretnego pojemnika do adresu oraz do określonej frakcji odpadów. To znacznie przyśpiesza wdrażanie nowych tras śmieciarek oraz bieżący nadzór nad pracą, a także szybkie i sprawne rozwiązywanie potencjalnych problemów. System on-line przyśpiesza również komunikację pomiędzy pojazdem a dyspozytorem. W czasie rzeczywistym odbywa się monitorowanie, który pojemnik został opróżniony, a jeżeli nie został odebrany – możliwe jest sprawdzenie, z jakiego powodu. Kamery dokumentują, czy pojemniki były wystawione i czy nie zostały pomieszane frakcje. System anten na śmieciarce oraz chipów RFID w pojemnikach pozwala znacznie zautomatyzować i przyśpieszyć odbiór odpadów i gromadzenie danych, a więc realizować usługi komunalne. W połączeniu z kamerami zainstalowanymi na pojeździe anteny przydają się zarówno w codziennym rozpatrywaniu reklamacji, jak i w przyszłej optymalizacji tras. A to oznacza większą efektywność oraz mniejszy wpływ na środowisko, między innymi poprzez ograniczenie emisji spalin. Jakie wyzwania stoją przed systemami wspierającymi usługi komunalne?
To przede wszystkim różnorodność wymagań zamawiających związana ze specyfiką danego samorządu oraz konieczność coraz bardziej szczegółowego monitoringu zdarzeń. Wiąże się z tym kwestia transmisji i przechowywania szybko rosnącej liczby danych. Już teraz poszczególnym oddziałom przybywają dziesiątki terabajtów plików miesięcznie. Systemy GPS powinny również ułatwiać i upraszczać codzienną pracę poprzez bieżące informowanie kierowców o sytuacji na drodze – o korkach, remontach czy innych utrudnieniach. Biorąc jednak pod uwagę, że jeszcze kilka lat temu tak skomplikowane systemy, jakie obecnie są instalowane w śmieciarkach, były niczym opowieści science fiction, można oczekiwać, że będą się dalej sukcesywnie rozwijały tak, aby sprostać potrzebom firm komunalnych i samorządów.