Pół roku segregowania bez przeszkód
Dodano 29.05.2017
Mija sześć miesięcy odkąd na pojemnikach na odpady pojawiły się naklejki w alfabecie Braille’a. W całej Polsce oznaczono do tej pory 2 tysiące miejsc. Naklejki są bezpłatnie dystrybuowane w ramach programu ENERIS pn. „Segreguję – nie widzę przeszkód”. Program wspierają m.in. Pełnomocnik Rządu ds. Spraw Niepełnosprawnych i Polski Związek Niewidomych.
Uczelnie, urzędy, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim osoby indywidualne z całej Polski od pół roku mają do dyspozycji proste narzędzie pomagające w segregowaniu odpadów osobom niewidomym. Tylko przez sześć miesięcy trwania programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” dzięki wypukłym naklejkom w alfabecie Braille’a zostały oznaczone pojemniki na różne frakcje odpadów w około 40 miejscowościach. Oznaczenia można spotkać zarówno w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków, Poznań, jak i niewielkich miejscowościach – Miasteczku Krajeńskim, Rydzynie, Darłowie. Mapa miejsc, w których znajdują się pojemniki oznaczone naklejkami dostępna jest na stronie internetowej www.grupa-eneris.pl/naklejki.
Zmiany zachowań wsparte zmianami prawnymi
Inicjatywa ENERIS spotkała się z zainteresowaniem posłów i senatorów. Pod koniec lutego br. program „Segreguję – nie widzę przeszkód” był tematem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. W konsekwencji środowisko osób niewidzących i słabowidzących złożyło petycję w sprawie dostosowania wymogów zbiórki selektywnej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki poparciu Parlamentarnego Zespołu postulat ma szansę stać się impulsem do zmian w prawie odpadowym. W chwili obecnej trwają konsultacje pomiędzy Komisją ds. Petycji a Ministerstwem Środowiska w sprawie formy w jakiej miałyby wejść w życie nowe regulacje. Znaczenie projektu dla promocji praw człowieka, na które zwrócili uwagę parlamentarzyści, zostało również podkreślone w najnowszym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, będącym zbiorem najlepszych dobrych praktyk polskiego biznesu.Od potrzeby do rozwiązania
Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” jest pierwszą tego typu inicjatywą nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jej autorem jest ENERIS, firma z branży komunalnej, która wyszła z inicjatywą stworzenia oznaczeń na pojemniki zgodnych z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli przyjaznego dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia. Inspiracją do zainicjowania projektu był problem zgłoszony przez środowisko osób z niepełnosprawnością wzroku. Od początku był konsultowany z tym środowiskiem m.in. z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz ze specjalistami z „Niewidzialnej Wystawy”. Efektem wspólnej pracy są naklejki na pojemniki na różne rodzaje odpadów (zgodnie z podziałem wchodzącym w życie od lipca br.): bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie i odpady zmieszane. Każda z frakcji jest jednoznacznie opisana w alfabecie Braille’a, posiada czytelny piktogram i wersję kontrastową ułatwiającą odbiór osobom niedowidzącym i starszym.— Cieszy nas odzew, z jakim spotkał się program „Segreguję – nie widzę przeszkód”. Niezwykle istotne jest, że na nasz apel odpowiada tak wiele różnych podmiotów, dzięki czemu możliwe jest zniesienie barier, na jakie napotykają osoby niewidome i słabowidzące, nie tylko w okolicach swoich domów, ale również poza nim – np. w instytucjach publicznych. Kolejnym krokiem będzie usunięcie tych barier w miejscach pracy, sklepach oraz innych punktach użyteczności publicznej— powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji ENERIS.