Przełomowe wyniki badań systemu oznakowania opakowań
Dodano 27.09.2019
92% osób oceniło pozytywnie system oznakowania na opakowania przygotowany przez Koalicję 5 frakcji. Wyniki badań zachęcają kolejne firmy do aktywnego włączenia się w rozwój systemu. Stąd do inicjatywy przyłączyły się Danone i Żabka Polska oraz Fundacja Za górami za lasami, GFT Poland i Wydawnictwo Bajaland, podpisując deklarację członkowską.
Mały znak o dużym znaczeniu
Carrefour Polska, jeden z koalicjantów, przeprowadził badania na reprezentatywnej próbie Polaków, z których wynika, że eko-oznakowania na opakowania przygotowane przez Kolację 5 frakcji są nie tylko czytelne (98% respondentów) ale też zachęcają do segregowania (92%). W ramach badania pytano także o czytelność piktogramów i ich użyteczność w stosunku do obecnie funkcjonujących znaków na opakowaniach (np.: trójkąt recyklingu czy kosz na odpady). I znów 91% respondentów uznało eko-oznakowana Koalicji 5 frakcji za czytelniejsze i dające jasne wskazówki co do sposobu segregowania. Przypomnijmy, że system piktogramów powstał jako odpowiedź na Cel 12 Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, którego celem jest zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji.Koalicję 5 frakcji wyróżnia nie tylko innowacyjny system oznakowania. To także sposób, w jaki ta idea jest tworzona – partycypacyjnie, w drodze szerokich konsultacji społecznych i branżowych. Po licznych spotkaniach, na zlecenie naszego partnera koalicyjnego Carrefour Polska, Kantar Millward Brown zbadał postawy Polaków wobec segregacji odpadów i ekologii. Badanie obejmowało m.in. znajomość zasad selektywnej zbiórki odpadów oraz deklaracje segregowania. Wyniki pokazały, że znajomość pojęcia „selektywna zbiórka i recykling” oraz segregowanie odpadów (umieszczanie ich w odpowiednich pojemnikach na śmieci przeznaczonych na papier, szkło, plastik oraz bioodpady) to powszechnie deklarowane postawy. Jednak konsumenci napotykają szereg trudności z segregacją odpadów, m.in. brakuje informacji, do jakiego pojemnika wyrzucać poszczególne odpady. Na opakowaniach nie ma zrozumiałych informacji na ten temat, a stosowane do tej pory piktogramy i oznaczenia są znakami specjalistycznymi, projektowanymi z myślą o producentach, organizacjach odzysku czy firmach przetwarzających odpady.– podkreśla Małgorzata Greszta, inicjatorka Koalicji 5 frakcji i Partner Zarządzający CSR Consulting.
Nowi członkowie Koalicji 5 frakcji
27 września 2019 r. w Warszawie przedstawiciele pięciu firm i organizacji podpisali deklarację uczestnictwa w Koalicji 5 frakcji. Tym samym potwierdzili zaangażowanie w rozwój jednolitego systemu eko-oznakowań opakowań w postaci piktogramów, który pomaga konsumentom w prosty i jasny sposób je segregować. Nowi koalicjanci zadeklarowali też prowadzenie działań edukacyjnych na temat właściwego sortowania odpadów wśród swoich pracowników, klientów i innych interesariuszy. Wydarzenie zbiegło się w czasie z obchodami Światowego Tygodnia Działania na rzecz Celów (Global Week to Act4SDGs), który odbywa się od 20 do 30 września 2019 r. Tydzień organizowany jest w ramach UN SDG Action Campaign – globalnej inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ. Nowi członkowie Koalicji 5 frakcji to (w kolejności alfabetycznej):- Bajaland
- Danone
- Fundacja Za górami za lasami
- GFT Poland
- Żabka Polska.
Filmowa edukacja prosto ze Strzegomia
Organizacja efektywnego systemu zbiórki odpadów od mieszkańców to pierwszy krok do osiągnięcia europejskich poziomów odzysku surowcowego, który w tym roku powinien osiągnąć 40%. Jednak równie ważna jest edukacja ekologiczna i dotarcie do szerokich grup obiorców. Strzegom przystępując do Koalicji 5 frakcji przygotowała edukacyjne filmy z praktycznymi wskazówkami na temat segregacji odpadów.Aktywność i zaangażowanie w działania edukacyjne to znak rozpoznawczy naszych koalicjantów. Cieszymy się, że od 1,5 roku Koalicja rośnie w siłę, dzieli się własnymi dobrymi praktykami oraz wypracowuje sprawdzone narzędzia edukacyjne.Z pewnością materiały filmowe przygotowane przez Kolację we współpracy z Urzędem Miejskim w Strzegomiu przyczynią się do upowszechnienia praktycznej wiedzy na temat właściwego segregowania odpadów.– powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, jedna z inicjatorek Koalicji 5 frakcji i dyrektora ds. komunikacji w ENERIS. Filmy można obejrzeć na stronie www.5frakcji.pl.