Segreguj papier i wspieraj gorzowskie drzewa
Dodano 20.03.2018
21 marca, w Międzynarodowy Dzień Lasu, gorzowski oddział PTTK i ENERIS Surowce rozpoczęli akcję „Na wiosnę zamień makulaturę na książkę o drzewach”. Każdy, kto przyniesie 60 kg papieru, otrzyma w zamian kieszonkowy informator drzew i krzewów. Zysk z akcji zostanie przekazany na rzecz Edukacyjnego Parku Dendrologicznego w Mościcach. Akcji partneruje Liga Ochrony Przyrody.
Gorzów to zielone miasto. Na jednego mieszkańca przypada 14 metrów kwadratowych ogólnodostępnych terenów zielonych. Dziesięć miejskich parków zajmuje około 140 hektarów ogólnej powierzchni miasta. W połączeniu z licznymi ogrodami działkowymi i zieleńcami gorzowska zieleń miejska zajmuje powierzchnię równą około 320 hektarom. Aby zaznajomić mieszkańców z lokalną przyrodą i zachęcić do jej odkrywania, PTTK przygotowało informator na temat występujących w regionie drzew i krzewów. Kieszonkowa publikacja zawiera opis 120 gatunków drzew i roślin.
— Przewodnik powstał po to, by samodzielnie można było odkrywać wiedzę o drzewach i krzewach każdego parku na świecie, gdzie znajdzie się choćby malutka tabliczka z nazwą łacińską lub polską. Poręczny, kieszonkowy format sprawia, że nie jest to publikacja na półkę. Treść dotyczy dendrologii, ale również ciekawostek, wierzeń, medycyny, historii, przepisów kulinarnych, a nawet akcji szpiegowskich i militarnych związanych z naszymi "zielonymi bohaterami"— powiedział Zbigniew Rudziński, prezes oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej. Dzięki współpracy z ENERIS Surowce, informator otrzyma każdy, kto przyniesie do siedziby ENERIS lub PTTK 60 kilogramów makulatury. Do przekazania jest 100 informatorów, organizatorzy zakładają, że zbiórka zakończy się przed rozpoczęciem wakacji. Część zysku ze zbiórki zostanie przekazana na rzecz Edukacyjnego Parku Dendrologicznego PTTK w Mościcach.
— Park w Mościcach to niezwykłe miejsce, powstałe z marzenia kilku ludzi o miejscu, gdzie w sposób ciekawy, przyjazny, można poznawać piękno przyrody. Dziś na terenie 0,7 h rośnie ponad 120 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Z czasem powstał staw roślin wodnych, skalnik roślin górskich (60 m2), a ostatnio Ogród Stu Zapachów (73 gatunki i odmiany samych mięt). Jest strefa relaksu z miejscem na ognisko. Tego roku kończymy pracę nad Domkiem na Drzewie, będziemy montować automatyczny system zraszania, dokończymy ogrodzenie. Pielęgnujemy, rozbudowujemy, urządzamy to sami, własnymi rękoma za swoje i sympatyków PTTK pieniądze przy wsparciu rzeczowym władz Witnicy, leśników i mieszkańców Mościc. Wstęp do parku jest bezpłatny. Nie może być inaczej skoro połowa roślin to dary— powiedział Zbigniew Rudziński.
— Zawsze z chęcią angażujemy się w akcje lokalne mające na celu promowanie i ochronę przyrody. Jeżeli przy okazji możemy zachęcić gorzowian do segregacji i pokazywać realną wartość surowców przekazywanych do odzysku, korzyści są dla wszystkich stron— powiedział Tomasz Bielański, Dyrektor ds. operacyjnych gorzowskiego oddziału ENERIS Surowce. Związaną i posegregowaną makulaturę (bez domieszki innych surowców) należy przynosić do bazy ENERIS Surowce przy ulicy Podmiejskiej 19 (poniedziałek - piątek w godzinach 8:00-14:00) lub siedziby PTTK przy ul. Mieszka I 15/1 (poniedziałek – środa, w godzinach 12:00-16:00). Wszelkie pytania dotyczące zbiórki można kierować na numer 95 733 56 05 (ENERIS) lub 604 207 243 (PTTK).