Warszawa na pokładzie Koalicji 5 frakcji
Dodano 17.06.2019
Koalicja 5 frakcji rośnie w siłę – do 26 obecnych koalicjantów dołączył Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. To już trzeci samorząd wśród członków Koalicji, który przystąpił do inicjatywy wspierającej selektywną zbiórkę odpadów poprzez system eko-oznakowań i prowadzenie edukacji ekologicznej. Deklarację uczestnictwa w Koalicji 5 frakcji podpisał Michał Olszewski, zastępca prezydenta stolicy, w towarzystwie przedstawicieli ENERIS i CSR Consulting.
Trzeci samorządowy koalicjant
W ciągu ponad roku funkcjonowania Koalicji 5 frakcji – pierwszej, międzysektorowej inicjatywy wspierającej selektywną zbiórkę odpadów surowcowych do 5 pojemników - dołączyło 26 różnych organizacji. Wśród nich są firmy, samorządy czy organizacje pozarządowe, które mają wspólny cel - chcą edukować swoich interesariuszy w zakresie właściwego segregowania odpadów i rozwijać system eko-oznakowań. 15 czerwca podczas warszawskiego EKOPIKNIKU do Koalicji 5 frakcji oficjalnie dołączył Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – trzeci, a przy tym największy samorządowy koalicjant.Przystąpienie do Koalicji 5 frakcji jest dla nas zobowiązaniem do jeszcze większego zaangażowania miasta i jego mieszkańców oraz pracowników urzędu do właściwej selekcji odpadów komunalnych. Ważne jest także promowanie odpowiedzialnej konsumpcji, by zużytych rzeczy było jak najmniej. Identyfikujemy się z założeniami ogólnopolskiej inicjatywy - podpisując deklarację uczestnictwa w Koalicji potwierdzamy, że będziemy nadal edukowali warszawianki i warszawiaków na temat właściwej segregacji odpadów. Włączymy ten element również do innych miejskich projektów.– powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy Małe piktogramy – wielka sprawa Celem inicjatorów Koalicji 5 frakcji - CSR Consulting i ENERIS - jest wzrost praktycznej wiedzy na temat właściwego segregowania odpadów i wprowadzenie ułatwiających to pro-konsumenckich narzędzi. Jest to też odpowiedź na postawione przed Polską przez Unię Europejską cele środowiskowe. Niewypełnienie europejskich poziomów odzysku surowcowego (w 2020 roku powinien wynosić 50%) wiąże się z wielomilionowymi karami dla naszego kraju, co dotknie każdą gminę i wszystkich mieszkańców.
Znakiem rozpoznawczym Koalicji 5 frakcji są małe piktogramy do umieszczenia na opakowaniach produktów, ale także na pojemnikach na odpady. Zależy nam na tym, aby na polskim rynku został wprowadzony taki jednolity system eko-oznakowań, dzięki czemu każdy konsument będzie wiedział, do jakiego pojemnika wrzucić każdą część opakowania. Dlatego bardzo ważne jest, że w szeregach Koalicji są producenci wprowadzający opakowania na rynek lub sprzedawcy produktów w opakowaniach, ale też samorządy dostarczające mieszkańcom pojemniki czy worki na odpady, ponieważ mogą oni przetestować zaproponowany system piktogramów.– podkreślił Paweł Augustyn, Prezes Zarządu ENERIS Surowce Cechą wyróżniającą Koalicję 5 frakcji jest jej eksperckość i wielobranżowość. Należą do niej urzędy miast, banki, firmy budowlane, farmaceutyczne, usługowe, sieci handlowe i związki branżowe. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nie tylko narzędzi edukacji o segregacji, ale też dostarczenie wiedzy o tym, jak wygląda system recyklingu w Polsce, co dzieje się z odpadami po odebraniu ich sprzed naszych domów, czy jak zorganizować system zbiórki odpadów osiedlu domów wielo- czy jednorodzinnych. Koalicja powołała też Radę Ekspertów. Jej członkowie, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A., kancelaria prawna Wierzbowski Eversheds Sutherland i organizacja PlasticsEurope Stowarzyszenie Producentów Tworzyw Sztucznych, dbają nad poprawnością merytoryczną przygotowywanych materiałów, a także analizują dla członków bieżącą sytuację na rynku odpadów. Więcej informacji o Koalicji na stronie: www.5frakcji.pl.