Dlaczego Polacy wciąż nie segregują odpadów?
Dodano 26.11.2020
Badania i praktyczne obserwacje wskazują cały czas te same powody niesegregowania odpadów. Najczęstszy to postawa - nie będę sortować w domu, skoro płacę krocie - niech robią to za mnie inni. Po co mam segregować, skoro sąsiad tego nie robi. Są też tacy, którzy tłumaczą się brakiem miejsca w domu na pojemniki na 5 frakcji. W dzisiejszych czasach, przy bogatej ofercie sklepów i wielu inspiracjach w Internecie, to dość zaskakujące! Jak długo będziemy szukać wymówek, żeby nie sortować odpadów? Czas znaleźć rozwiązanie, czyli zobaczyć, jak wygląda sortowanie surowców wtórnych w innych domach i obalić najczęstsze mity na temat odpadów.
Fakty i mity na temat segregowania odpadów
Mimo, że sortowanie odpadów na 5 frakcji jest powszechne i obowiązuje w całej Polsce od kilku lat, wciąż pojawiają się wątpliwości. Dotyczą one głównie sensu segregowania, mieszania odpadów w śmieciarce, pracy instalacji i sortowni, sąsiadów w bloku wrzucających wszystkie odpady do zmieszanych. Takie stwierdzenia są powielanymi mitami, które wymagają sprostowania i wytłumaczenia. Warto poświęcić kilka minut i obalić najczęstsze mity na temat gospodarki odpadami, poznać fakty zamiast szukać wykrętów. Koalicja 5 frakcji w krótkich filmach wyjaśnia kwestie m.in. dlaczego warto segregować w domu, odkrywane tajemnice śmieciarek dwukomorowych czy tzw. biodegradowalnych worków na odpady. 10 filmów obalających kolejne mity można znaleźć w kanale YouTube Koalicji 5 frakcji.Jak urządzić miejsce do segregowania w domu?
Oprócz obowiązku segregowania odpadów na 5 frakcji, ważna jest także organizacja odpowiedniej przestrzeni w mieszkaniu na odpady i przygotowanie pojemników. Jak się za to zabrać? Można zobaczyć, jak robią to inni.Na profilu ENERIS na Facebooku trwa właśnie konkurs pod hasłem #Zacznijodkuchni. Pod postem konkursowym są już zdjęcia pokazujące sposoby na sortowanie odpadów w domu i organizację przestrzeni na pojemniki. Zachęcamy do podzielenia się swoimi pomysłami i zyskania szansy na cenne nagrody. Konkurs trwa do niedzieli 29 listopada.– podkreśla Magdalena Sułek-Domańska, dyrektorka ds. komunikacji ENERIS. Konkurs internetowy odbywa się w ramach kampanii „Segreguj albo giń!”, w czasie Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów i potrwa do 29 listopada! Regulamin konkursu “Segreguj albo giń!”, plik PDF