Świąteczne drzewka - bioodpady czy gabaryty?
Dodano 07.01.2021
Okres świąteczny dobiega końca, czas więc na porządki i rozebranie choinki. Co z nią zrobić, żeby dać jej drugie życie? Przypominamy, że drzewka świąteczne są odbierane przez ENERIS Surowce w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu oraz spółkę Altvater Piła, zgodnie ze specjalnymi harmonogramami albo w terminach odbioru odpadów bio lub wielkogabarytowych.
Przygotowanie choinki przed wyrzuceniem
Zarówno naturalne, jak i sztuczne drzewka przed wyrzuceniem trzeba odpowiednio przygotować. Po pierwsze należy wyjąć choinkę ze stojaka i usunąć wszystkie elementy dekoracyjne, czyli bombki, lampki i łańcuchy. Ozdoby zrobione z tworzywa sztucznego powinny trafić odo pojemnika żółtego na plastik i metal. Bombki błyszczce, tłukące się jak szkło, należy wrzucić do pojemnika czarnego na odpady zmieszane (w zielonym koszu powinny się znaleźć np. słoiki lub butelki szklane). Zepsute światełka choinkowe to elektroodpady, więc trzeba je oddać do PSZOK lub do pojemników w sklepach ze sprzętem RTV/AGD. Naturalne drzewka cięte to odpady biodegradowalne, które dzięki przekazaniu do profesjonalnego zagospodarowania, ulegną całkowitemu rozkładowi. Żywe i sztuczne drzewka należy zostawić przy pojemniku na odpady lub altanach czy boksach śmietnikowych, w przypadku zabudowy wielorodzinnej, w dniu odbioru albo można przywieźć do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).Harmonogramy odbioru choinek
Z nieruchomości wybranych miast i gmin obsługiwanych przez spółki ENERIS Surowce drzewka świąteczne są odbierane, zgodnie ze specjalnymi harmonogramami albo w terminach odbioru frakcji bio lub odpadów wielkogabarytowych: Województwo świętokrzyskie:- Kielce – dwa razy w miesiącu w ramach zbiórki odpadów bio (choinki naturalne do 150 cm) oraz zbiórki odpadów wielkogabarytowych (choinki powyżej 150 cm i sztuczne);
- Gmina Pełczyce 9 i 22 stycznia;
- Świdnica (sektor II): 12, 19, 26 stycznia oraz 2, 9, 16, 23 lutego
- Gmina Strzegom: zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów bio (drzewka naturalne)
- Miasto Kłodzko: od 1 stycznia do 15 marca zgodnie z harmonogramem dla frakcji bio (drzewka naturalne).
- w przypadku zabudowy jednorodzinnej, sztuczne drzewka będą odebrane z frakcją metale i tworzywa sztuczne.
- Piła oraz okoliczne gminy – raz w miesiącu w styczniu i lutym wraz z odpadami bio - drzewka naturalne, z kolei choinki sztuczne należy oddać do PSZOK.
- Nowe Miasto nad Pilicą, Gmina Puszcza Mariańska – terminy odbioru dla odpadów bio – drzewka naturalne oraz dla odpadów wielkogabarytowych – drzewka sztuczne.
- Gminy Biała Rawska, Głuchów, Kowiesy, Rokiciny, Rzeczyca, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki – terminy odbioru dla odpadów bio – drzewka naturalne oraz dla odpadów wielkogabarytowych – drzewka sztuczne.